Aktivt företag
Pharmmina AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget skall bedriva öppenvårds- samt apoteksverksamhet, medicinsk och farmaceutisk konsultverksamhet, import och export av mediciner och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47731 Detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tunavägen 51 D
- C/o
- c/o ApotekSparta
- Postnummer & ort
- 22349 LUND
- Registrerat namn
- Pharmmina ABReg 2021-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,6 mkr
▲ 37,6 %Årets resultat
153 tkr
▼ 71,5 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 7,6 %Eget kapital
732 tkr
▲ 26,3 %Soliditet
31,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
89 tkr
▼ 63,0 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 1,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 573 385 | 6 955 920 | 2 828 110 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 628 652 | 583 592 | 425 144 | - |
| Personalkostnader | 1 140 846 | 394 487 | 640 160 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 275 845 | 722 722 | −122 456 | - |
| Resultat e. fin. poster | 193 675 | 615 256 | −215 538 | −26 004 |
| Resultat före skatt | 193 675 | 615 256 | −215 538 | - |
| Årets resultat | 152 591 | 535 073 | −215 538 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 77 974 | 116 961 | 155 948 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 319 320 | 2 111 201 | 1 459 877 | - |
| Kassa & bank | 89 149 | 240 840 | 49 891 | - |
| Summa tillgångar | 2 397 294 | 2 228 162 | 1 615 825 | 820 |
| Eget kapital | 732 126 | 579 535 | 44 462 | - |
| Långfristiga skulder | 366 257 | 596 514 | 1 480 927 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 298 911 | 1 052 113 | 90 436 | - |
| Soliditet (%) | 31,0 % | 26,0 % | 3,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,8 mkr (2022) till 9,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 153 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 31,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder (SNI 47731). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+37,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+84,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-07-31
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB