Aktivt företag

Philip Erik M & Co Hantverkstjänster AB

AB Org.nr 5591060255
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom bygg och måleri samt tillhandahålla därtill kompletterande tjänster.

Registrerat
23 mars 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Industrivägen 55
Postnummer & ort
43361 SÄVEDALEN
Registrerat namn
Philip Erik M & Co Hantverkstjänster ABReg 2022-03-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
18,3 mkr
▲ 40,0 %
Årets resultat
980 tkr
▲ 43,1 %
Tillgångar
6,0 mkr
▲ 28,0 %
Eget kapital
3,1 mkr
▲ 20,3 %
Soliditet
52,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▼ 27,7 %
Totala skulder
2,9 mkr
▲ 37,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 18 268 267 13 044 943 8 586 372 10 766 239 0
Övriga externa kostnader 2 480 373 1 879 704 - - 14 220
Personalkostnader 8 494 450 5 019 502 - - 0
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 301 549 890 987 - - −14 220
Resultat e. fin. poster 1 298 021 894 165 703 682 1 975 225 −14 220
Resultat före skatt 1 298 021 894 165 - - −14 220
Årets resultat 980 344 685 164 - - −14 220
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 789 316 839 817 - - -
Omsättningstillgångar 4 205 368 3 844 763 - - 22 669
Kassa & bank 1 776 891 2 457 208 - - 3 411
Summa tillgångar 5 994 684 4 684 580 - - 22 669
Eget kapital 3 140 646 2 610 302 - - 17 433
Långfristiga skulder - - - - 0
Kortfristiga skulder 2 854 038 2 074 278 - - 5 236
Soliditet (%) 52,4 % 55,7 % 65,2 % 42,5 % 76,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 8,6 mkr (2023) till 18,3 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 980 tkr, en nettomarginal på 5,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 52,4 % vid årets slut, upp från 42,5 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
14 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Philip Erik M & Co Hantverkstjänster AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Sävedalen

Andra registrerade bolag med säte i Sävedalen.

Alla företag i Sävedalen →