Aktivt företag
Philipson Capital AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är kapital- och fastighets- förvaltning, externa styrelseuppdrag, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindevägen 28
- Postnummer & ort
- 12048 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat namn
- Philipson Capital ABReg 2016-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
3,3 mkr
▼ 21,5 %Tillgångar
34,7 mkr
▼ 4,3 %Eget kapital
34,5 mkr
▼ 3,9 %Soliditet
99,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,5 mkr
▲ 150,5 %Totala skulder
173 tkr
▼ 45,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 64 900 | 48 250 | 50 243 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −20 812 | −48 250 | −581 042 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 296 360 | 4 205 983 | 6 352 347 | 11 708 465 | 5 919 268 |
| Resultat före skatt | 3 296 360 | 4 205 983 | 6 352 347 | - | - |
| Årets resultat | 3 296 360 | 4 197 055 | 6 337 628 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 30 112 797 | 32 316 892 | 32 409 388 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 556 071 | 3 902 329 | 5 107 879 | - | - |
| Kassa & bank | 2 545 619 | 1 016 268 | 2 821 745 | - | - |
| Summa tillgångar | 34 668 868 | 36 219 221 | 37 517 267 | - | - |
| Eget kapital | 34 495 790 | 35 899 430 | 37 202 375 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 173 078 | 319 791 | 314 892 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,5 % | 99,1 % | 99,2 % | 98,4 % | 99,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 3,3 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,5 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
9,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede Gård
Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.
- 0X0A Holding ABAB
- 4 On The Floor ABAB
- A P Mill Consulting HandelsbolagHB
- Acro Media Group ABAB
- AH Webbmedia ABAB
- Ahlqvist Studio och Media ABAB
- Aktiebolaget FNITTER & CompanyAB
- Aktiro ABAB