Aktivt företag
Photofun Götgatan AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-19
Bolaget skall bedriva handel och konsultverksamhet inom fotobranschen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47782 Detaljhandel med fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Götgatan 92
- Postnummer & ort
- 11862 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Photofun Götgatan ABReg 2021-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,3 mkr
▲ 4,8 %Årets resultat
245 tkr
▼ 37,1 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 31,1 %Eget kapital
779 tkr
▼ 1,3 %Soliditet
60,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
624 tkr
▲ 20,2 %Totala skulder
673 tkr
▲ 170,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 329 855 | 3 175 885 | 2 428 439 | 1 913 826 |
| Övriga externa kostnader | 957 344 | 882 345 | 1 077 208 | 590 552 |
| Personalkostnader | 1 534 507 | 1 213 638 | 746 613 | 256 678 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 372 932 | 661 452 | 419 647 | 856 451 |
| Resultat e. fin. poster | 371 720 | 659 626 | 419 642 | 856 451 |
| Resultat före skatt | 312 720 | 492 826 | 313 642 | 642 451 |
| Årets resultat | 245 064 | 389 663 | 247 507 | 509 628 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 12 500 | 12 500 | 42 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 998 292 | 1 512 303 | 1 982 361 | 2 891 770 |
| Kassa & bank | 623 594 | 518 769 | 289 955 | 595 732 |
| Summa tillgångar | 1 998 292 | 1 524 803 | 1 994 861 | 2 934 270 |
| Eget kapital | 779 062 | 788 998 | 782 135 | 534 628 |
| Långfristiga skulder | 81 581 | 80 040 | 136 | 326 302 |
| Kortfristiga skulder | 591 849 | 168 965 | 892 590 | 1 859 340 |
| Soliditet (%) | 60,7 % | 77,1 % | 52,0 % | 24,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2022) till 3,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 245 tkr, en nettomarginal på 7,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 60,7 % vid årets slut, upp från 24,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med fotoutrustning (SNI 47782). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+17,1 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-25
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB