Aktivt företag
Phrasing AB
Översikt
Bolaget ska bedriva mediaproduktion inom både press, radio, TV och webbaserade medier och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 24544 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Phrasing ABReg 2016-06-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▲ 23,4 %Årets resultat
192 tkr
▲ 381,9 %Tillgångar
530 tkr
▼ 9,8 %Eget kapital
382 tkr
▲ 101,1 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
341 tkr
▼ 30,7 %Totala skulder
149 tkr
▼ 62,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 582 046 | 1 282 202 | 1 399 762 | 1 568 478 | 1 119 047 |
| Övriga externa kostnader | 344 195 | 357 982 | - | - | 264 981 |
| Personalkostnader | 997 472 | 988 306 | - | - | 861 158 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 232 271 | −72 194 | - | - | −10 722 |
| Resultat e. fin. poster | 236 205 | −68 098 | 135 044 | 371 337 | −10 722 |
| Resultat före skatt | 236 205 | −68 098 | - | - | 63 278 |
| Årets resultat | 191 953 | −68 098 | - | - | 46 693 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 482 | 12 590 | - | - | 14 522 |
| Omsättningstillgångar | 525 856 | 575 112 | - | - | 770 792 |
| Kassa & bank | 341 342 | 492 563 | - | - | 553 596 |
| Summa tillgångar | 530 338 | 587 702 | - | - | 785 314 |
| Eget kapital | 381 724 | 189 772 | - | - | 513 551 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 148 614 | 397 930 | - | - | 224 763 |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 32,3 % | 65,8 % | 71,0 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 23,4 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 192 tkr, en nettomarginal på 12,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB