Picalini AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fordonstvätt, äga och förvalta fast egendom, uthyrning av fastigheter, parkering, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, budgetarbete, arbetsmiljöfrågor, organisationsfrågor, målsättningsarbete, marknadsföring samt coachning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snapphanegatan, 6
- Postnummer & ort
- 27136 YSTAD
- Registrerat namn
- Picalini ABReg 2017-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 551 347 | 1 957 763 | 2 390 456 | 1 256 700 | 1 239 235 |
| Övriga externa kostnader | 539 074 | 801 997 | 1 208 636 | - | - |
| Personalkostnader | 322 318 | 361 880 | 574 815 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −66 979 | 148 160 | −75 404 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −175 079 | 2 836 | −209 833 | −297 396 | 1 012 697 |
| Resultat före skatt | −115 079 | 2 836 | 8 067 | - | - |
| Årets resultat | −115 079 | 2 836 | 8 067 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 564 002 | 2 826 626 | 2 486 522 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 117 075 | 192 596 | 336 311 | - | - |
| Kassa & bank | 74 156 | 129 864 | 91 595 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 681 077 | 3 019 222 | 2 822 833 | - | - |
| Eget kapital | 50 125 | 115 204 | 362 368 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 139 804 | 2 415 812 | 2 009 154 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 491 148 | 488 206 | 451 311 | - | - |
| Soliditet (%) | 1,9 % | 3,8 % | 12,8 % | 11,0 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 115 tkr, en nettomarginal på −7,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 1,9 % vid årets slut, ned från 11,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,24).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB