Aktivt företag
Pinir AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget skall driva hotell och restaurangrörelse jämte därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 23 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82200 Callcenterverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 55660
- C/o
- Convendum
- Postnummer & ort
- 10215 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Pinir ABReg 2020-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,1 mkr
▼ 51,4 %Årets resultat
-796 tkr
▲ 35,3 %Tillgångar
744 tkr
▼ 94,2 %Eget kapital
96 tkr
▼ 89,2 %Kassa & bank
338 tkr
▼ 91,0 %Totala skulder
647 tkr
▼ 94,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 099 999 | 24 900 000 | 32 250 000 | 22 750 000 | 8 059 998 |
| Övriga externa kostnader | 949 057 | 38 073 | 276 822 | 37 832 | 154 578 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −810 923 | −1 234 741 | 3 322 542 | 1 684 026 | 905 420 |
| Resultat e. fin. poster | −796 448 | −1 230 979 | 3 315 872 | 1 683 788 | 905 420 |
| Resultat före skatt | −796 448 | −1 230 979 | 1 855 872 | 113 788 | 675 420 |
| Årets resultat | −796 448 | −1 230 979 | 1 472 062 | 89 983 | 525 063 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 743 935 | 12 756 421 | 5 695 924 | 5 162 880 | 1 198 349 |
| Kassa & bank | 338 272 | 3 774 499 | 1 657 187 | 2 599 810 | 1 196 827 |
| Summa tillgångar | 743 935 | 12 756 421 | 5 695 924 | 5 162 880 | 1 198 349 |
| Eget kapital | 96 451 | 892 899 | 2 123 878 | 651 815 | 561 832 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 647 484 | 11 863 522 | 3 572 046 | 4 511 065 | 406 517 |
| Soliditet (%) | - | - | 18,0 % | 13,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 32,3 mkr (2023) till 12,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 796 tkr, en nettomarginal på −6,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, callcenterverksamhet (SNI 82200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−51,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB