Pionjären AB
Översikt
1. Verksamheten ska odla och sälja snittblommor. Målgrupp privatpersoner, blomstergrossist, blomsterbutik. 2. Verksamheten ska utbilda privatpersoner som har för syfte att starta odling, inom specialiserad storskalig blomsterodling. Målgrupp privatpersoner. 3. Verksamheten ska utföra konsultverksamhet inom kommersiell affärsutveckling mot andra bolag. Målgrupp företag.
- Registrerat
- 20 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 27194 YSTAD
- Registrerat namn
- Pionjären ABReg 2023-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 926 665 | 1 937 724 | 526 613 |
| Övriga externa kostnader | 248 977 | 310 591 | 73 608 |
| Personalkostnader | 797 935 | 803 565 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 799 548 | 773 425 | 395 639 |
| Resultat e. fin. poster | 797 678 | 773 594 | 395 655 |
| Resultat före skatt | 797 678 | 773 594 | 395 655 |
| Årets resultat | 632 063 | 612 686 | 313 880 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 694 352 | 348 112 | 124 040 |
| Omsättningstillgångar | 1 248 726 | 1 403 505 | 717 017 |
| Kassa & bank | 130 161 | 356 892 | 20 701 |
| Summa tillgångar | 1 943 078 | 1 751 617 | 841 057 |
| Eget kapital | 1 583 629 | 1 281 566 | 668 880 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 359 449 | 470 051 | 172 177 |
| Soliditet (%) | 81,5 % | 73,2 % | 79,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 632 tkr, en nettomarginal på 32,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB