Aktivt företag
Pipan AB
Översikt
Företaget ska: Bedriva installation inom VVS. Utföra konsulttjänster inom VVS och installation. Bedriva service och installation inom fastighetsskötsel. Bedriva uthyrning av verktyg och maskiner för byggbranschen. Bedriva installation och monteringsarbete inom eventbranchen.
- Registrerat
- 23 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13960 VÄRMDÖ
- Registrerat namn
- Pipan ABReg 2023-08-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 30,0 %Årets resultat
184 tkr
▲ 11873,7 %Tillgångar
603 tkr
▲ 63,7 %Eget kapital
286 tkr
▲ 180,6 %Soliditet
69,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
392 tkr
▲ 83,5 %Totala skulder
149 tkr
▼ 16,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 048 792 | 806 523 | 644 424 |
| Övriga externa kostnader | 322 025 | 329 022 | 133 997 |
| Personalkostnader | 263 129 | 367 871 | 102 200 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 313 353 | −4 248 | 383 162 |
| Resultat e. fin. poster | 311 695 | −6 663 | 382 970 |
| Resultat före skatt | 232 942 | 3 337 | 284 027 |
| Årets resultat | 184 275 | 1 539 | 225 480 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 48 575 | 66 575 | 84 575 |
| Omsättningstillgångar | 554 330 | 301 710 | 521 698 |
| Kassa & bank | 392 154 | 213 681 | 324 283 |
| Summa tillgångar | 602 905 | 368 285 | 606 273 |
| Eget kapital | 286 294 | 102 019 | 250 480 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 148 915 | 177 323 | 256 850 |
| Soliditet (%) | 69,6 % | 46,9 % | 54,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 30,0 % jämfört med 2024, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 184 tkr, en nettomarginal på 17,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,6 % vid årets slut, upp från 54,3 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Värmdö
Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.
- 06 MONTAGE KommanditbolagKB
- 1 Saint Avenue ABAB
- 1905 i Gustavsberg ABAB
- 1939munken ABAB
- 2 Fiskars fond ABAB
- 2Advanced ABAB
- 2box ABAB
- 3na HandelsbolagHB