Aktivt företag
Pizzaboden i Strängnäs AB
Översikt
Verksamheten ska bedriva restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 14 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64542 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Pizzaboden i Strängnäs ABReg 2025-08-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
885 tkr
▲ 29506500,0 %Årets resultat
45 tkr
▲ 372,7 %Tillgångar
445 tkr
▲ 1703,0 %Eget kapital
69 tkr
▲ 181,4 %Soliditet
15,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
110 tkr
▲ 426,2 %Totala skulder
376 tkr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 885 192 | −3 | 38 998 | 0 | - |
| Övriga externa kostnader | 205 960 | 16 429 | 21 173 | 0 | - |
| Personalkostnader | 105 552 | 0 | 1 680 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 56 073 | −16 432 | 16 145 | 0 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 56 002 | −16 429 | 16 125 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 56 002 | −16 429 | 16 125 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 44 802 | −16 429 | 16 125 | 0 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 320 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 125 267 | 24 696 | 42 352 | 25 000 | 25 000 |
| Kassa & bank | 110 475 | 20 993 | 42 253 | 25 000 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 445 267 | 24 696 | 42 352 | 25 000 | 25 000 |
| Eget kapital | 69 498 | 24 696 | 41 125 | 25 000 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | 320 000 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 55 769 | 0 | 1 227 | 0 | - |
| Soliditet (%) | 15,6 % | 100,0 % | 97,1 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 45 tkr, en nettomarginal på 5,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 18 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB