Aktivt företag
PJ i Ystad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Navigationsgatan 1
- Postnummer & ort
- 27151 YSTAD
- Registrerat namn
- PJ i Ystad ABReg 2017-01-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,9 mkr
▲ 1,3 %Årets resultat
55 tkr
▲ 107,3 %Tillgångar
3,8 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
712 tkr
▲ 8,3 %Soliditet
18,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 35,7 %Totala skulder
3,1 mkr
▼ 2,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 880 793 | 10 739 188 | 11 282 000 | 10 919 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 294 715 | 3 686 175 | - | - |
| Personalkostnader | 3 896 442 | 4 226 163 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 54 387 | −755 114 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 54 725 | −754 443 | −523 000 | −901 000 |
| Resultat före skatt | 54 725 | −754 443 | - | - |
| Årets resultat | 54 725 | −754 443 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 662 463 | 2 086 104 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 104 309 | 1 692 628 | - | - |
| Kassa & bank | 1 577 985 | 1 162 953 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 766 772 | 3 778 732 | - | - |
| Eget kapital | 712 443 | 657 718 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 054 329 | 3 121 014 | - | - |
| Soliditet (%) | 18,9 % | 17,3 % | 37,4 % | 44,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,3 % jämfört med 2024, till 10,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr, en nettomarginal på 0,5 %.
- Soliditeten var 18,9 % vid årets slut, ned från 44,9 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,69).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB