Aktivt företag
PJ Strängnäs Bygg AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggverksamhet samt handel med fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64552 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- PJ Strängnäs Bygg ABReg 2017-02-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
885 tkr
▼ 67,6 %Årets resultat
-89 tkr
▼ 410,2 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 19,5 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 7,8 %Soliditet
91,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1 tkr
▼ 99,9 %Totala skulder
99 tkr
▼ 65,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 885 493 | 2 729 382 | 2 641 467 | 3 616 522 | 2 766 470 |
| Övriga externa kostnader | 126 363 | 217 639 | - | - | 246 533 |
| Personalkostnader | 589 235 | 774 294 | - | - | 721 336 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −88 499 | −77 372 | - | - | −318 823 |
| Resultat e. fin. poster | −88 626 | −77 372 | 288 361 | 229 132 | −318 823 |
| Resultat före skatt | −88 626 | −17 372 | - | - | −278 823 |
| Årets resultat | −88 626 | −17 372 | - | - | −278 823 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 101 124 | 131 624 | - | - | 110 344 |
| Omsättningstillgångar | 1 046 774 | 1 294 827 | - | - | 1 086 541 |
| Kassa & bank | 1 175 | 860 432 | - | - | 778 767 |
| Summa tillgångar | 1 147 898 | 1 426 451 | - | - | 1 196 885 |
| Eget kapital | 1 048 814 | 1 137 439 | - | - | 797 568 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 99 084 | 289 012 | - | - | 399 317 |
| Soliditet (%) | 91,4 % | 79,7 % | 75,2 % | 74,1 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 67,6 % jämfört med 2024, till 885 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 89 tkr, en nettomarginal på −10,0 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 91,4 % vid årets slut, upp från 74,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−67,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−8,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
885 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2025-11-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2024-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2023-08-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-08-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB