Aktivt företag
PL Gymteknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget ska bedriva service och underhåll av gymmaskiner samt försäljning av reservdelar och gymutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33190 Reparation och underhåll av annan utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Notviksvägen 33
- Postnummer & ort
- 97342 LULEÅ
- Registrerat namn
- PL Gymteknik ABReg 2022-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 53,6 %Årets resultat
173 tkr
▲ 179,1 %Tillgångar
871 tkr
▲ 6,5 %Eget kapital
224 tkr
▲ 6,2 %Soliditet
36,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
393 tkr
▼ 15,6 %Totala skulder
532 tkr
▲ 8,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 007 086 | 1 306 572 | 1 730 788 |
| Övriga externa kostnader | 454 499 | 470 569 | 416 436 |
| Personalkostnader | 746 842 | 673 091 | 595 080 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 223 093 | 74 670 | 460 412 |
| Resultat e. fin. poster | 223 152 | 80 146 | 461 190 |
| Resultat före skatt | 223 152 | 80 146 | 346 190 |
| Årets resultat | 173 066 | 61 998 | 273 944 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 871 131 | 818 100 | 909 058 |
| Kassa & bank | 393 409 | 466 336 | 433 503 |
| Summa tillgångar | 871 131 | 818 100 | 909 058 |
| Eget kapital | 224 008 | 210 942 | 298 944 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 532 123 | 492 158 | 495 114 |
| Soliditet (%) | 36,2 % | 36,9 % | 42,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 53,6 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 173 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 36,2 % vid årets slut, ned från 42,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av annan utrustning (SNI 33190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+53,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
77,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB