Aktivt företag
Plan4Demand AB
Översikt
Ska bedriva icke specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Registrerat
- 1 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26331 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Plan4Demand ABReg 2023-01-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 6,2 %Årets resultat
11 tkr
▼ 94,8 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 34,4 %Eget kapital
501 tkr
▲ 2,2 %Soliditet
42,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
55 tkr
▼ 63,1 %Totala skulder
675 tkr
▲ 75,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 457 288 | 2 313 512 | 2 249 051 | 6 895 | 117 854 |
| Övriga externa kostnader | 654 483 | 458 459 | 492 066 | 53 669 | 169 690 |
| Personalkostnader | 338 298 | 231 811 | 2 714 | - | 76 105 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 407 | 266 619 | 320 676 | −46 775 | 4 950 |
| Resultat e. fin. poster | 14 267 | 263 887 | 316 228 | −46 841 | 4 880 |
| Resultat före skatt | 14 267 | 263 887 | 316 228 | −46 841 | 4 880 |
| Årets resultat | 10 741 | 207 186 | 257 621 | −46 841 | 3 836 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 194 256 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 981 273 | 874 347 | 588 715 | 27 753 | 75 553 |
| Kassa & bank | 54 661 | 148 258 | 65 079 | - | 68 866 |
| Summa tillgångar | 1 175 529 | 874 347 | 588 715 | 27 753 | 75 553 |
| Eget kapital | 500 681 | 489 940 | 282 754 | 25 134 | 59 974 |
| Långfristiga skulder | 184 111 | 0 | 0 | 1 575 | - |
| Kortfristiga skulder | 490 737 | 384 407 | 305 960 | 1 044 | 15 579 |
| Soliditet (%) | 42,6 % | 56,0 % | 48,0 % | 90,6 % | 79,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2023) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,6 % vid årets slut, ned från 90,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+113,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-12-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB