Registrerat, ej verksamt
PM Holding AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta egna aktier samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 15 februari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Pottenborgsvägen 2
- Postnummer & ort
- 26357 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- PM Holding ABReg 2014-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Årets resultat
-990 kr
0,0 %Tillgångar
7,2 mkr
▼ 0,0 %Eget kapital
4,7 mkr
▼ 0,0 %Soliditet
65,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
260 tkr
▼ 0,4 %Totala skulder
2,5 mkr
0,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 990 | 990 | 990 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −990 | −990 | −990 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −990 | −990 | −990 | 1 999 010 | 2 650 972 |
| Resultat före skatt | −990 | −990 | −990 | - | - |
| Årets resultat | −990 | −990 | −990 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 950 000 | 6 950 000 | 6 950 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 260 215 | 261 205 | 262 195 | - | - |
| Kassa & bank | 260 215 | 261 205 | 262 195 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 210 215 | 7 211 205 | 7 212 195 | - | - |
| Eget kapital | 4 697 012 | 4 698 002 | 4 698 992 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 513 203 | 2 513 203 | 2 513 203 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,1 % | 65,1 % | 65,2 % | 48,4 % | 33,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en förlust på 990 kr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 65,1 % vid årets slut, upp från 48,4 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,10).
Avkastning på eget kapital
−0,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-09-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-08-29
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-10-30
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB