Aktivt företag
PM Transport AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva åkeriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 mars 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 34230 ALVESTA
- Registrerat namn
- PM Transport ABReg 2024-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
723 tkr
Årets resultat
141 tkr
▲ 17695,5 %Tillgångar
919 tkr
▲ 1737,9 %Eget kapital
190 tkr
▲ 286,1 %Soliditet
21,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
174 tkr
▲ 248,4 %Totala skulder
729 tkr
▲ 91023,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 723 386 | - |
| Övriga externa kostnader | 114 747 | 800 |
| Personalkostnader | 61 368 | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 183 552 | −800 |
| Resultat e. fin. poster | 182 252 | −800 |
| Resultat före skatt | 182 252 | −800 |
| Årets resultat | 140 764 | −800 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 193 333 | - |
| Omsättningstillgångar | 725 617 | 50 000 |
| Kassa & bank | 174 194 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 918 950 | 50 000 |
| Eget kapital | 189 964 | 49 200 |
| Långfristiga skulder | 41 960 | - |
| Kortfristiga skulder | 687 026 | 800 |
| Soliditet (%) | 21,0 % | 98,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 141 tkr, en nettomarginal på 19,5 %.
- Soliditeten var 21,0 % vid årets slut, ned från 98,0 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
74,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
362 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-19
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alvesta
Andra registrerade bolag med säte i Alvesta.
- A-Motor ABAB
- A.N SkinClinic ABAB
- ABS Fastighetsförvaltning i Alvesta ABAB
- Adam Gustafsson Invest ABAB
- AED i Alvesta ABAB
- Afthor ABAB
- Agro International Invest ABAB
- Aiff Fastigheter ABAB