Aktivt företag

Pmc Bygg & Entreprenad AB

AB Org.nr 5593896607
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva byggtjänster till privata och företag, entreprenadverksamhet inom mark - och anläggning, uthyrning av personal till företag inom byggsektorn. Äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 juli 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
93133 SKELLEFTEÅ
Registrerat namn
Pmc Bygg & Entreprenad ABReg 2022-07-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
4,5 mkr
▲ 114,0 %
Årets resultat
703 tkr
▲ 3108,8 %
Tillgångar
1,3 mkr
▲ 234,9 %
Eget kapital
728 tkr
▲ 202,2 %
Soliditet
57,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
408 tkr
▲ 235,7 %
Totala skulder
533 tkr
▲ 293,1 %
Nyckeltal 2026202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 516 923 2 111 069 1 132 865 680 000
Övriga externa kostnader 759 535 417 053 228 822 -
Personalkostnader 568 313 532 717 511 101 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 881 902 −22 557 57 825 -
Resultat e. fin. poster 882 005 −23 349 58 362 244 000
Resultat före skatt 882 005 −23 349 58 362 -
Årets resultat 702 522 −23 349 45 605 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 62 489 102 805 129 715 -
Omsättningstillgångar 1 197 546 273 416 298 919 -
Kassa & bank 408 245 121 616 23 322 -
Summa tillgångar 1 260 035 376 221 428 634 -
Eget kapital 727 522 240 748 264 097 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 532 513 135 473 164 537 -
Soliditet (%) 57,7 % 64,0 % 61,6 % 67,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2024) till 4,5 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 703 tkr, en nettomarginal på 15,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 57,7 % vid årets slut, ned från 67,7 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+114,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+99,7 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
96,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Pmc Bygg & Entreprenad AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-03-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-04-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-05-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-08-21 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Skellefteå

Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.

Alla företag i Skellefteå →