Aktivt företag
Pn22 AB
Översikt
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning, uthyrning personal, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kabyssgatan 18
- Postnummer & ort
- 27151 YSTAD
- Registrerat namn
- Pn22 ABReg 2022-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
172 tkr
▼ 70,1 %Årets resultat
344 tkr
▲ 26,3 %Tillgångar
771 tkr
▼ 45,7 %Eget kapital
621 tkr
▼ 29,2 %Soliditet
85,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
250 tkr
▼ 60,4 %Totala skulder
102 tkr
▼ 33,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 172 109 | 575 010 | 1 319 216 |
| Övriga externa kostnader | 19 484 | 50 294 | 95 126 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 99 345 | 489 184 | 943 971 |
| Resultat e. fin. poster | 94 248 | 489 166 | 943 767 |
| Resultat före skatt | 435 661 | 344 046 | 699 651 |
| Årets resultat | 343 522 | 271 984 | 555 482 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 506 191 | 705 191 | 79 052 |
| Omsättningstillgångar | 264 438 | 714 506 | 876 539 |
| Kassa & bank | 250 297 | 631 767 | 872 766 |
| Summa tillgångar | 770 629 | 1 419 697 | 955 591 |
| Eget kapital | 620 988 | 877 466 | 605 482 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 101 818 | 152 995 | 105 993 |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 83,6 % | 83,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 70,1 % jämfört med 2024, till 172 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 344 tkr, en nettomarginal på 199,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
57,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
199,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−70,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB