Aktivt företag
PNG Food and Event AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Restaurang, cafe och eventverksamhet. Försäljning av mat, fika, dryck, kaffe och alkohol i restaurang. Arrangör av evenemang.
- Registrerat
- 21 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valutavägen 1
- Postnummer & ort
- 97451 LULEÅ
- Registrerat namn
- PNG Food and Event ABReg 2017-07-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 57,0 %Årets resultat
257 tkr
▼ 19,3 %Tillgångar
874 tkr
▲ 7,6 %Eget kapital
535 tkr
▲ 10,8 %Soliditet
73,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
705 tkr
▼ 3,7 %Totala skulder
205 tkr
▲ 4,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 614 656 | 1 028 572 | 145 000 | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 388 222 | 223 713 | 1 250 | 1 829 | 34 331 |
| Personalkostnader | 462 824 | 244 426 | 2 700 | 2 072 | 40 101 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 196 603 | 302 460 | 141 050 | −3 901 | −81 243 |
| Resultat e. fin. poster | 403 490 | 302 791 | 141 050 | −4 170 | −81 524 |
| Resultat före skatt | 269 890 | 400 356 | 141 050 | −4 170 | −12 020 |
| Årets resultat | 256 571 | 317 740 | 114 833 | −4 170 | −12 020 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 95 259 | 80 000 | 80 000 | 80 000 | 80 000 |
| Omsättningstillgångar | 778 257 | 731 905 | 149 356 | 115 408 | 129 017 |
| Kassa & bank | 705 132 | 731 903 | 149 216 | 114 656 | 128 530 |
| Summa tillgångar | 873 516 | 811 905 | 229 356 | 195 408 | 209 017 |
| Eget kapital | 534 819 | 482 573 | 164 833 | 193 352 | 197 522 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 205 012 | 195 647 | 64 522 | 2 055 | 11 495 |
| Soliditet (%) | 73,4 % | 72,5 % | 71,9 % | 99,0 % | 94,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 145 tkr (2022) till 1,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 257 tkr, en nettomarginal på 15,9 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,4 % vid årets slut, ned från 99,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+57,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+233,7 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
48,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
807 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB