Aktivt företag
Poes Winebar AB
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurang, catering, livsmedelshandel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26339 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Poes Winebar ABReg 2024-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
221 tkr
▼ 50,6 %Årets resultat
-88 tkr
▼ 1254,4 %Tillgångar
195 tkr
▼ 23,3 %Eget kapital
15 tkr
▼ 85,6 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
117 tkr
▼ 52,2 %Totala skulder
180 tkr
▲ 18,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 220 626 | 446 428 | 603 998 |
| Övriga externa kostnader | 154 378 | 167 246 | 89 994 |
| Personalkostnader | 65 712 | 127 931 | 130 718 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −88 285 | 13 747 | 70 022 |
| Resultat e. fin. poster | −87 872 | 10 442 | 70 022 |
| Resultat före skatt | −87 872 | 10 442 | 70 022 |
| Årets resultat | −87 872 | 7 612 | 70 022 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 195 030 | 254 373 | 251 153 |
| Kassa & bank | 116 727 | 244 238 | 249 793 |
| Summa tillgångar | 195 030 | 254 373 | 251 153 |
| Eget kapital | 14 762 | 102 634 | 95 022 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 180 268 | 151 739 | 156 131 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 40,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 50,6 % jämfört med 2022, till 221 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 88 tkr, en nettomarginal på −39,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 38,0 % (2021).
Rörelsemarginal
−40,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−50,6 %
2022 till 2023
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
221 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB