Aktivt företag
Poko AB
Översikt
Företaget ska bedriva handel på internet med digitala tjänster (aktiveringskoder för spel), handel med kläder och konsultverksamhet inom träning och kost.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47404 Detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rökareliden 7
- Postnummer & ort
- 52345 ULRICEHAMN
- Registrerat namn
- Poko ABReg 2013-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
9,9 mkr
▲ 21,9 %Årets resultat
-414 tkr
▼ 1021,9 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 41,7 %Eget kapital
581 tkr
▼ 46,9 %Soliditet
22,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
758 tkr
▲ 68,8 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 281,5 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 867 873 | 8 097 980 | 6 877 502 | 4 416 128 | 2 831 494 |
| Övriga externa kostnader | 1 375 907 | 1 162 120 | 957 409 | 641 597 | 257 990 |
| Personalkostnader | 1 278 969 | 1 578 132 | 1 181 904 | 758 989 | 525 546 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −629 289 | 88 313 | 558 687 | 209 989 | 226 416 |
| Resultat e. fin. poster | −632 173 | 77 998 | 555 517 | 202 370 | 222 891 |
| Resultat före skatt | −414 173 | 57 998 | 407 517 | 152 370 | 222 891 |
| Årets resultat | −414 173 | 44 928 | 315 800 | 119 151 | 174 917 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 618 820 | 1 847 582 | 1 695 803 | 1 242 895 | 862 774 |
| Kassa & bank | 757 806 | 448 950 | 240 509 | 195 765 | 220 468 |
| Summa tillgångar | 2 618 820 | 1 847 582 | 1 695 803 | 1 242 895 | 862 774 |
| Eget kapital | 581 310 | 1 095 484 | 1 050 555 | 734 756 | 615 604 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 037 510 | 534 098 | 447 248 | 458 139 | 247 170 |
| Soliditet (%) | 22,0 % | 69,0 % | 71,0 % | 62,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 703 tkr (2018) till 9,9 mkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 414 tkr, en nettomarginal på −4,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,0 % vid årets slut, ned från 62,0 % (2020).
Rörelsemarginal
−6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,9 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+36,6 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
−71,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ulricehamn
Andra registrerade bolag med säte i Ulricehamn.
- 610 D.LUX ABAB
- 9ian Holding ABAB
- A&E Helander ABAB
- AB Aktiv Trafikutbildning i VästAB
- AB Bröderna StrålinAB
- AB Client Development i VegbyAB
- AB EmmemAB
- AB Hökerum Södra Änggården kv 11AB