Aktivt företag
Pollmad AB
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Vägen 69
- Postnummer & ort
- 41254 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Pollmad ABReg 2014-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,8 mkr
▲ 4,5 %Årets resultat
666 tkr
▼ 55,3 %Tillgångar
8,3 mkr
▲ 11,1 %Eget kapital
7,4 mkr
▲ 6,7 %Soliditet
89,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
7,4 mkr
▲ 14,8 %Totala skulder
905 tkr
▲ 67,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 778 227 | 9 358 185 | 8 106 412 | 5 042 734 | 11 207 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 087 033 | 2 452 916 | 2 362 709 | 1 378 490 | - |
| Personalkostnader | 2 590 086 | 2 948 018 | 3 009 129 | 2 252 359 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 700 325 | 1 866 200 | 1 431 529 | 1 443 755 | - |
| Resultat e. fin. poster | 844 001 | 1 875 456 | 1 431 529 | 1 443 755 | 2 861 000 |
| Resultat före skatt | 844 001 | 1 875 456 | 1 431 529 | 1 443 755 | - |
| Årets resultat | 665 849 | 1 491 019 | 1 135 732 | 1 134 793 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 52 362 | 73 473 | 50 154 | 107 294 | - |
| Omsättningstillgångar | 8 258 773 | 7 406 127 | 7 477 767 | 6 484 498 | - |
| Kassa & bank | 7 388 480 | 6 433 514 | 4 579 135 | 1 728 194 | - |
| Summa tillgångar | 8 311 135 | 7 479 600 | 7 527 921 | 6 591 792 | - |
| Eget kapital | 7 406 114 | 6 940 265 | 6 936 633 | 5 800 900 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 905 021 | 539 335 | 591 288 | 790 892 | - |
| Soliditet (%) | 89,1 % | 92,8 % | 92,1 % | 88,0 % | 89,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 5,0 mkr (2021) till 9,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 666 tkr, en nettomarginal på 6,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 89,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
9,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB