Aktivt företag
Ponte Simone AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10890 Framställning av diverse övriga livsmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ekfatsgatan 1 / Sjövikskajen 56
- Postnummer & ort
- 11757 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Ponte Simone ABReg 2022-09-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,5 mkr
▼ 7,1 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 100,7 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 6,7 %Eget kapital
277 tkr
▼ 0,6 %Soliditet
13,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
457 tkr
▲ 356,6 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 8,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 538 094 | 3 808 992 | 2 918 937 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 811 074 | 879 739 | 828 304 | 252 093 | - |
| Personalkostnader | 1 195 716 | 1 542 853 | 1 245 535 | 4 119 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 573 597 | 423 284 | −2 688 | −256 212 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 573 290 | 421 914 | −5 086 | −256 167 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 710 | 244 914 | −5 086 | −256 167 | 0 |
| Årets resultat | −1 710 | 244 914 | −5 086 | −256 167 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 395 195 | 1 551 704 | 1 708 213 | 1 545 071 | - |
| Omsättningstillgångar | 677 076 | 390 058 | 401 096 | 470 114 | 50 000 |
| Kassa & bank | 457 127 | 100 113 | 33 323 | 46 973 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 2 072 271 | 1 941 762 | 2 109 309 | 2 015 185 | 50 000 |
| Eget kapital | 276 950 | 278 660 | 33 747 | 38 833 | 45 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 795 321 | 1 663 102 | 2 075 562 | 1 976 352 | 5 000 |
| Soliditet (%) | 13,4 % | 14,4 % | 1,6 % | 1,9 % | 90,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,1 % jämfört med 2024, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr, en nettomarginal på −0,0 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 13,4 % vid årets slut, upp från 1,9 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,38).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, framställning av diverse övriga livsmedel (SNI 10890). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB