Registrerat, ej verksamt
Pontus Carsall AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 18647 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Pontus Carsall ABReg 2014-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
0 kr
Årets resultat
1,9 mkr
▲ 1066,6 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 753,8 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 810,9 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
995 tkr
▲ 448,9 %Totala skulder
5 tkr
▼ 66,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 5 900 | 5 600 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −384 | −5 900 | −5 600 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 914 441 | 164 100 | 164 400 | 164 000 | 165 000 |
| Resultat före skatt | 1 914 441 | 164 100 | 164 400 | - | - |
| Årets resultat | 1 914 441 | 164 100 | 164 400 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 976 788 | 49 700 | 49 700 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 994 528 | 181 175 | 176 075 | - | - |
| Kassa & bank | 994 528 | 181 175 | 176 075 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 971 316 | 230 875 | 225 775 | - | - |
| Eget kapital | 1 966 316 | 215 875 | 215 775 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 000 | 15 000 | 10 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 94,0 % | 96,0 % | 96,0 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2026.
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
97,4 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-08-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-07-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-01-31)
Registrerad: 2020-02-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB