Aktivt företag
Pontus Stenberg Media AB
Översikt
Fotograf. Datakonsultverksamhet.
- Registrerat
- 15 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61156 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Pontus Stenberg Media ABReg 2017-08-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
533 tkr
▲ 10,1 %Årets resultat
323 tkr
▲ 11,9 %Tillgångar
539 tkr
▲ 1,8 %Eget kapital
373 tkr
▲ 9,0 %Soliditet
69,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
363 tkr
▼ 8,0 %Totala skulder
166 tkr
▼ 11,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 532 590 | 483 525 | 515 000 | 413 000 | 291 984 |
| Övriga externa kostnader | 78 089 | 68 802 | - | - | 50 747 |
| Personalkostnader | 45 000 | 42 985 | - | - | 81 098 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 408 664 | 371 738 | - | - | 160 139 |
| Resultat e. fin. poster | 406 869 | 365 037 | 430 000 | 341 000 | 160 139 |
| Resultat före skatt | 406 869 | 365 037 | - | - | 160 139 |
| Årets resultat | 322 686 | 288 331 | - | - | 125 872 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 539 231 | 529 552 | - | - | 489 734 |
| Kassa & bank | 362 967 | 394 333 | - | - | 447 395 |
| Summa tillgångar | 539 231 | 529 552 | - | - | 489 734 |
| Eget kapital | 373 144 | 342 459 | - | - | 214 740 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 166 087 | 187 093 | - | - | 274 994 |
| Soliditet (%) | 69,2 % | 64,7 % | 53,4 % | 49,1 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,1 % jämfört med 2024, till 533 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 323 tkr, en nettomarginal på 60,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,2 % vid årets slut, upp från 49,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
76,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
60,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
86,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
533 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-11-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2020-01-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB