Portside Service Sweden AB
Översikt
Sälja tjänster och service i oljehamnar, terminaler och bränsledepåer, ta emot tankerfartyg, lastning och lossning av bränsle och gods, drifteknikerservice på depåer, leda och bevaka lastning och lossning, bevaka hamnens ISPS, säkerhetskontroller av personer i hamnområdet. Utbildningar, kurser, lektioner, avelsverksamhet häst, försäljning av djurfoder, tillverkning och försäljning av hästutrustning.
- Registrerat
- 24 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52241 Hamngodshantering
- Bransch (SNI)
- SNI 46210 Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindgrens Väg 10
- C/o
- c/o Heinola
- Postnummer & ort
- 13465 INGARÖ
- Registrerat namn
- Portside Service Sweden ABReg 2020-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 848 348 | 704 596 | 692 775 | 767 912 | 316 900 |
| Övriga externa kostnader | 135 899 | 233 173 | 30 149 | 44 709 | 15 212 |
| Personalkostnader | 320 573 | 213 159 | 379 458 | 421 229 | 214 139 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 391 876 | 258 264 | 283 168 | 301 974 | 87 549 |
| Resultat e. fin. poster | 812 645 | 576 158 | 655 710 | 551 849 | 237 549 |
| Resultat före skatt | 712 645 | 511 158 | 585 710 | 551 849 | 237 549 |
| Årets resultat | 642 529 | 470 294 | 541 264 | 489 248 | 218 658 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 919 595 | 1 353 437 | 1 092 792 | 864 335 | 406 698 |
| Kassa & bank | 1 779 507 | 1 278 272 | 1 022 366 | 738 860 | 348 123 |
| Summa tillgångar | 1 944 595 | 1 378 437 | 1 117 792 | 889 335 | 431 698 |
| Eget kapital | 1 616 793 | 1 178 264 | 902 970 | 549 206 | 243 658 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 92 802 | 65 173 | 144 822 | 340 129 | 188 040 |
| Soliditet (%) | 93,0 % | 93,0 % | 86,0 % | 62,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 693 tkr (2022) till 848 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 643 tkr, en nettomarginal på 75,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 93,0 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, hamngodshantering (SNI 52241). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ingarö
Andra registrerade bolag med säte i Ingarö.
- 08 Adventure ABAB
- 25hus ABAB
- 2898 Holding ABAB
- 360 Grader Entreprenad ABAB
- 3d Monster Light ABAB
- 4Karl ABAB
- 4Life ABAB
- A Rosén Bygg-& Inredningsservice ABAB