Aktivt företag
PowerAnt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska bedriva tillverkning av maskiner till byggbranschen samt där med förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28420 Tillverkning av andra verktygsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fältspatsgruvan 13
- Postnummer & ort
- 43498 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- PowerAnt ABReg 2022-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4 tkr
Årets resultat
-49 tkr
▼ 25,2 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 0,6 %Eget kapital
51 tkr
▲ 61,6 %Soliditet
3,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4 tkr
▼ 8,9 %Totala skulder
1,4 mkr
▼ 0,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 000 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 51 802 | 38 956 | 60 160 | 50 959 | 155 008 |
| Personalkostnader | - | 0 | 0 | 88 165 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −47 828 | −38 956 | −60 134 | −139 124 | −155 008 |
| Resultat e. fin. poster | −48 678 | −38 870 | −59 994 | −139 826 | −155 008 |
| Resultat före skatt | −48 678 | −38 870 | −59 994 | −139 826 | −155 008 |
| Årets resultat | −48 678 | −38 870 | −59 994 | −139 826 | −155 008 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 428 615 | 1 419 129 | 1 419 129 | 1 313 184 | 727 777 |
| Omsättningstillgångar | 14 189 | 14 830 | 13 700 | 67 664 | 505 262 |
| Kassa & bank | 3 979 | 4 370 | 12 678 | 34 166 | 398 272 |
| Summa tillgångar | 1 442 804 | 1 433 959 | 1 432 829 | 1 380 848 | 1 233 039 |
| Eget kapital | 50 672 | 31 349 | 70 220 | 130 214 | 270 040 |
| Långfristiga skulder | 1 342 109 | 1 395 109 | 1 350 000 | 1 225 000 | 750 000 |
| Kortfristiga skulder | 50 023 | 7 501 | 12 609 | 25 634 | 212 999 |
| Soliditet (%) | 3,5 % | 2,2 % | 4,9 % | 9,4 % | 21,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 49 tkr. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 3,5 % vid årets slut, ned från 9,4 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,28).
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra verktygsmaskiner (SNI 28420). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
0,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB