Aktivt företag
Powtech Fastighets AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Arbeta med Konsultverksamhet gentemot processindustri, exempelvis livsmedel-, kemisk industri. Handel med värdepapper.
- Registrerat
- 30 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- De la Gardievägen 4
- Postnummer & ort
- 53150 LIDKÖPING
- Registrerat namn
- Powtech Fastighets ABReg 2016-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
360 tkr
▲ 3,5 %Årets resultat
-60 tkr
▼ 203,2 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 1,0 %Eget kapital
3,1 mkr
▼ 1,9 %Soliditet
92,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
52 tkr
▲ 0,3 %Totala skulder
264 tkr
▲ 53,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 359 866 | 347 592 | 335 890 | 286 000 | 242 000 |
| Övriga externa kostnader | 231 210 | 89 146 | 121 957 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −58 883 | 72 584 | 27 925 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −59 580 | 72 905 | 29 860 | 123 000 | −79 000 |
| Resultat före skatt | −59 580 | 72 905 | 29 860 | - | - |
| Årets resultat | −59 580 | 57 759 | −1 136 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 378 135 | 557 289 | 711 651 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 946 989 | 2 735 548 | 2 540 737 | - | - |
| Kassa & bank | 52 064 | 51 906 | 50 964 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 325 124 | 3 292 837 | 3 252 388 | - | - |
| Eget kapital | 3 060 837 | 3 120 417 | 3 062 659 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 264 287 | 172 420 | 189 729 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,1 % | 94,8 % | 94,2 % | 96,5 % | 96,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 242 tkr (2021) till 360 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 60 tkr, en nettomarginal på −16,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,1 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−16,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−16,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidköping
Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.
- 24 sju Lidköping ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige ABAB
- 24-Sju Snabbköp Sverige ABAB
- 24Seven Global ABAB
- 24SJU Gross Sweden ABAB
- 3EL i Lidköping ABAB
- 404 Personal Not Found ABAB
- 4ACE Solutions ABAB