Aktivt företag
Pragmakon AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget skall bedriva konsult- och entreprenadverksamhet inom Industriell IT, automation och elteknik samt därtill förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 46501 Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Götlundagatan 28
- Postnummer & ort
- 12471 BANDHAGEN
- Registrerat namn
- Pragmakon ABReg 2021-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
37,0 mkr
▲ 17,6 %Årets resultat
7,4 mkr
▲ 24,9 %Tillgångar
17,0 mkr
▲ 26,2 %Eget kapital
10,1 mkr
▲ 19,8 %Soliditet
59,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
6,8 mkr
▲ 5,9 %Totala skulder
6,9 mkr
▲ 36,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 36 993 306 | 31 465 481 | 24 713 509 | 5 940 685 |
| Övriga externa kostnader | 2 614 369 | 2 684 958 | - | - |
| Personalkostnader | 19 979 762 | 18 695 903 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 279 317 | 7 416 638 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 342 643 | 7 479 026 | 5 913 458 | 2 819 660 |
| Resultat före skatt | 9 342 643 | 7 479 026 | - | - |
| Årets resultat | 7 385 967 | 5 913 387 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 112 500 | 112 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 16 872 868 | 13 347 831 | - | - |
| Kassa & bank | 6 844 186 | 6 463 112 | - | - |
| Summa tillgångar | 16 985 368 | 13 460 331 | - | - |
| Eget kapital | 10 125 422 | 8 449 455 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 859 947 | 5 010 876 | - | - |
| Soliditet (%) | 59,6 % | 62,8 % | 65,4 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 24,7 mkr (2023) till 37,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 7,4 mkr, en nettomarginal på 20,0 %.
- Soliditeten var 59,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
18 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bandhagen
Andra registrerade bolag med säte i Bandhagen.
- 020 Elektrikerna ABAB
- 12 rum och kök ABAB
- 147KS Construction ABAB
- 19 Jan Fastighets ABAB
- 2 Byggrabbar ABAB
- 201 Created ABAB
- 3Proffsen Plåt & Vent ABAB
- 3S TRAVEL ABAB