Aktivt företag

Pragmat AB

AB Org.nr 5590213236
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-03

Bolaget ska utveckla teknisk produktionsutrustning för industriell livsmedelstillverkning och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
22 juli 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 28930 Tillverkning av maskiner för framställning av livsmedel, drycker och tobaksvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Fjällvindsvägen 21
Postnummer & ort
43349 PARTILLE
Registrerat namn
Pragmat ABReg 2015-07-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,0 mkr
▼ 19,2 %
Årets resultat
274 tkr
▼ 38,2 %
Tillgångar
1,5 mkr
▲ 0,8 %
Eget kapital
1,3 mkr
▼ 2,0 %
Soliditet
82,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,3 mkr
▼ 7,6 %
Totala skulder
270 tkr
▲ 16,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 017 425 1 259 100 1 489 638 2 067 190 2 803 421
Övriga externa kostnader 79 919 106 538 92 538 1 007 029 86 043
Personalkostnader - - - - 0
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 405 007 615 980 524 580 688 431 1 115 096
Resultat e. fin. poster 345 396 558 571 494 605 675 104 1 090 130
Resultat före skatt 345 396 558 571 494 605 675 104 1 090 130
Årets resultat 274 116 443 492 391 033 536 034 856 704
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 1 521 878 1 509 187 1 778 925 1 298 001 1 998 474
Kassa & bank 1 253 433 1 357 056 1 361 705 1 207 470 1 096 133
Summa tillgångar 1 521 878 1 509 187 1 778 925 1 298 001 1 998 474
Eget kapital 1 251 645 1 277 529 1 334 037 943 004 906 970
Långfristiga skulder 194 155 139 255 263 055 55 000 13 000
Kortfristiga skulder 76 078 92 403 181 833 299 997 1 078 504
Soliditet (%) 82,2 % 84,7 % 75,0 % 72,7 % 45,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,8 mkr (2021) till 1,0 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 274 tkr, en nettomarginal på 26,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 82,2 % vid årets slut, upp från 72,7 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av maskiner för framställning av livsmedel, drycker och tobaksvaror (SNI 28930). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,9 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Pragmat AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-09

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Partille

Andra registrerade bolag med säte i Partille.

Alla företag i Partille →