Aktivt företag
Prendo AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva handel med present-, kampanj och reklamartiklar till företag institution samt djur och nöjesparker ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 juli 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brukslagarvägen 5
- Postnummer & ort
- 61131 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Prendo ABReg 2006-06-09
- Registrerat namn
- Zoo Trend SwedenReg 2006-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
41,8 mkr
▲ 8,6 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 14,9 %Tillgångar
18,4 mkr
▲ 7,9 %Eget kapital
6,1 mkr
▼ 6,8 %Soliditet
40,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
4,6 mkr
▼ 21,9 %Totala skulder
10,6 mkr
▲ 16,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 41 808 798 | 38 491 704 | 38 973 000 | 37 595 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 481 816 | 5 136 613 | - | - |
| Personalkostnader | 7 999 573 | 7 729 795 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 598 097 | 1 170 926 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 626 636 | 1 263 827 | 2 019 000 | 2 705 000 |
| Resultat före skatt | 1 340 636 | 1 586 827 | - | - |
| Årets resultat | 1 051 367 | 1 235 462 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 78 029 | 81 023 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 18 312 673 | 16 970 083 | - | - |
| Kassa & bank | 4 615 922 | 5 909 623 | - | - |
| Summa tillgångar | 18 390 702 | 17 051 106 | - | - |
| Eget kapital | 6 106 704 | 6 555 337 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 573 998 | 9 071 769 | - | - |
| Soliditet (%) | 40,6 % | 45,1 % | 47,0 % | 48,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,6 % jämfört med 2024, till 41,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 2,5 %.
- Soliditeten var 40,6 % vid årets slut, ned från 48,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kläder och skodon (SNI 46420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,5 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 2J Consult ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 PLUS AktiebolagAB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB