Aktivt företag
Pretty Decent Exposure AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Råd, ledning och operationellt stöd till företag och andra organisationer avseende strategisk och organisatorisk företagsplanering, grundlig omstrukturering av verksamhet, ledning av förändring. Samt specialiserade designkoncept inom industri-, produkt-, grafik och inredning. Samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björngårdsgatan 1b
- C/o
- c/o PDE
- Postnummer & ort
- 11852 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Pretty Decent Exposure ABReg 2023-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,7 mkr
▼ 26,0 %Årets resultat
-15 tkr
▼ 109,9 %Tillgångar
676 tkr
▼ 3,1 %Eget kapital
40 tkr
▼ 79,5 %Soliditet
5,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
12 tkr
▼ 73,6 %Totala skulder
636 tkr
▲ 26,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 709 894 | 5 014 174 | 895 020 |
| Övriga externa kostnader | 3 207 342 | 4 260 259 | 768 543 |
| Personalkostnader | 651 575 | 59 122 | 15 188 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 325 | 203 610 | 24 607 |
| Resultat e. fin. poster | −15 028 | 203 981 | 24 608 |
| Resultat före skatt | −15 028 | 203 981 | 24 608 |
| Årets resultat | −15 028 | 151 828 | 18 163 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 28 000 | 8 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 648 355 | 689 865 | 714 679 |
| Kassa & bank | 12 072 | 45 773 | 122 241 |
| Summa tillgångar | 676 355 | 697 865 | 714 679 |
| Eget kapital | 39 963 | 194 991 | 43 163 |
| Långfristiga skulder | 10 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 626 392 | 502 874 | 671 516 |
| Soliditet (%) | 5,9 % | 27,9 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 26,0 % jämfört med 2024, till 3,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 15 tkr, en nettomarginal på −0,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 5,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,0 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB