Registrerat, ej verksamt
Prima Engineering AB
Översikt
Bolaget skall verka inom teknik och management konsulting inom fordonsbranschen och dess underleverantörer.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Bällsrogatan 8C
- Postnummer & ort
- 42244 HISINGS BACKA
- Registrerat namn
- Prima Engineering ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
-3 tkr
▲ 45,9 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 6,2 %Eget kapital
1,6 mkr
▼ 6,2 %Soliditet
99,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
75 tkr
▼ 57,8 %Totala skulder
9 tkr
0,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | 0 | 787 498 | 1 950 424 |
| Övriga externa kostnader | 3 430 | 8 267 | 8 848 | 13 997 | - |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 295 935 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 430 | −8 267 | −8 848 | 477 566 | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 251 | −6 010 | −7 683 | 477 562 | 863 482 |
| Resultat före skatt | −3 251 | −6 010 | −7 683 | 477 562 | - |
| Årets resultat | −3 251 | −6 010 | −7 683 | 379 170 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 75 290 | 178 541 | 185 351 | 330 041 | - |
| Kassa & bank | 75 290 | 178 541 | 185 351 | 238 222 | - |
| Summa tillgångar | 1 575 290 | 1 678 541 | 1 685 351 | 1 830 041 | - |
| Eget kapital | 1 566 510 | 1 669 761 | 1 675 771 | 1 783 453 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 780 | 8 780 | 9 580 | 46 588 | - |
| Soliditet (%) | 99,4 % | 99,5 % | 99,4 % | 97,5 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 3 tkr. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,6 gånger om.
Avkastning på eget kapital
−0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hisings Backa
Andra registrerade bolag med säte i Hisings Backa.
- 1 Food Sverige ABAB
- 1731 Consulting ABAB
- 2ctrl Twocontrol ABAB
- 365 Elteknik ABAB
- 3B TECH ABAB
- 3D ButiksInredning ABAB
- 3R Solutions Holding ABAB
- 4 Stars Bil & Motorcentre ABAB