Aktivt företag
Prima key systems Skåne AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva försäljning av system för nyckelhantering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Falsterbovägen 82D
- Postnummer & ort
- 23651 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Prima key systems Skåne ABReg 2022-06-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▲ 3,0 %Årets resultat
3 tkr
▼ 97,9 %Tillgångar
293 tkr
▼ 92,0 %Eget kapital
37 tkr
▼ 80,8 %Soliditet
24,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
33 tkr
▼ 90,1 %Totala skulder
211 tkr
▼ 93,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 961 728 | 4 819 172 | 1 217 721 |
| Övriga externa kostnader | 2 367 832 | 2 078 746 | 357 040 |
| Personalkostnader | 1 042 624 | 647 596 | 20 573 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 47 099 | 449 382 | 102 966 |
| Resultat e. fin. poster | 45 963 | 446 480 | 102 966 |
| Resultat före skatt | 5 963 | 206 480 | 7 966 |
| Årets resultat | 3 483 | 162 899 | 5 740 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 0 | 85 417 | 110 417 |
| Omsättningstillgångar | 293 158 | 3 575 901 | 4 119 680 |
| Kassa & bank | 33 013 | 334 479 | 386 567 |
| Summa tillgångar | 293 158 | 3 661 318 | 4 230 097 |
| Eget kapital | 37 122 | 193 639 | 30 740 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 211 036 | 3 397 679 | 4 199 357 |
| Soliditet (%) | 24,9 % | 6,8 % | 0,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 3,0 % jämfört med 2023, till 5,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 24,9 % vid årets slut, upp från 0,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,0 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB
- 2reniec ABAB