Primavera Content AB
Översikt
Bolaget kommer att ägna sig åt att skriva content inom främst resebranschen och matbranschen. Det handlar om content till resebyråers bloggar och hemsidor, samt content till aktörer som främst är aktiva på sociala medier - exempelvis där vi producerar content i form av matvideos och recept och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bästemansgatan 18 B
- Postnummer & ort
- 26161 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Primavera Content ABReg 2018-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 348 442 | 951 182 | 1 173 637 | 1 233 000 | 748 000 |
| Övriga externa kostnader | 129 041 | 139 231 | 139 418 | - | - |
| Personalkostnader | 684 919 | 790 851 | 764 312 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 497 384 | −27 352 | 217 128 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 498 387 | −28 708 | 216 775 | 374 000 | 202 000 |
| Resultat före skatt | 378 387 | −28 708 | 216 775 | - | - |
| Årets resultat | 301 092 | −28 708 | 168 695 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 129 549 | 469 437 | 529 706 | - | - |
| Kassa & bank | 852 951 | 250 640 | 368 311 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 129 549 | 469 437 | 529 706 | - | - |
| Eget kapital | 658 699 | 357 606 | 386 314 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 350 850 | 111 831 | 143 392 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,8 % | 76,2 % | 72,9 % | 62,5 % | 65,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 41,8 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 301 tkr, en nettomarginal på 22,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 66,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB