Aktivt företag

Prime Access AB

AB Org.nr 5590482039
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-04

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva vuxenutbildning, bemanning och rekrytering, jobbcoachning, äga och förvalta fastigheter och annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 januari 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 85591 Arbetsmarknadsutbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tensta Allé 48 lgh 1105
C/o
Mohammed Ibrahim
Postnummer & ort
16364 SPÅNGA
Registrerat namn
Prime Access ABReg 2020-08-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,2 mkr
▼ 34,5 %
Årets resultat
8 tkr
▼ 95,8 %
Tillgångar
434 tkr
▼ 41,1 %
Eget kapital
334 tkr
▼ 54,0 %
Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
292 tkr
▲ 385,4 %
Totala skulder
100 tkr
▲ 885,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 184 972 1 810 328 539 129 3 669 169 1 993 914
Övriga externa kostnader 316 229 1 606 772 782 006 2 190 247 538 870
Personalkostnader 53 438 4 282 40 509 1 353 217 348 700
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 27 955 199 274 −251 966 389 734 1 113 706
Resultat e. fin. poster 27 903 198 978 −255 602 389 734 1 113 706
Resultat före skatt 27 903 198 978 −255 602 389 734 1 113 706
Årets resultat 8 319 198 978 −255 602 296 209 875 367
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 433 733 735 803 789 698 1 853 156 1 354 729
Kassa & bank 292 159 60 192 704 237 1 468 725 982 784
Summa tillgångar 433 733 735 803 789 698 1 853 156 1 354 729
Eget kapital 334 002 725 683 586 704 1 171 528 875 319
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 99 731 10 120 202 994 681 628 479 410
Soliditet (%) 77,0 % 98,6 % 74,3 % 63,2 % 64,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 34,5 % jämfört med 2023, till 1,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 63,2 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsmarknadsutbildning (SNI 85591). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−12,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Prime Access AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-11

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Spånga

Andra registrerade bolag med säte i Spånga.

Alla företag i Spånga →