Aktivt företag
Primexa Easy Living AB
Översikt
Bolaget ska utföra golvläggningsarbeten, köks- och badrumsrenoveringar, mindre om- och utbyggnader, golvavjämningar och parkettläggning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 november 2005
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eggegrundsvägen 10
- Postnummer & ort
- 12156 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Primexa Easy Living ABReg 2021-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,5 mkr
▼ 43,8 %Årets resultat
-165 tkr
▼ 790,2 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 4,1 %Eget kapital
267 tkr
▼ 38,3 %Soliditet
26,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1 tkr
Totala skulder
751 tkr
▲ 36,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 472 551 | 2 618 843 | 4 116 176 | 1 514 000 | 3 697 000 |
| Övriga externa kostnader | 578 299 | 764 196 | 642 888 | - | - |
| Personalkostnader | 576 776 | 751 741 | 654 510 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −194 304 | 59 642 | 583 564 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −242 190 | 33 744 | 572 394 | −136 000 | −152 000 |
| Resultat före skatt | −165 190 | 33 744 | 495 394 | - | - |
| Årets resultat | −165 190 | 23 935 | 447 654 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 148 473 | 123 473 | 123 473 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 868 866 | 937 348 | 958 188 | - | - |
| Kassa & bank | 1 029 | 0 | 775 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 017 339 | 1 060 821 | 1 081 661 | - | - |
| Eget kapital | 266 616 | 431 806 | 557 871 | - | - |
| Långfristiga skulder | 486 100 | 74 479 | 50 974 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 264 623 | 477 536 | 395 816 | - | - |
| Soliditet (%) | 26,2 % | 46,5 % | 57,2 % | 33,4 % | 16,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 4,1 mkr (2024) till 1,5 mkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 165 tkr, en nettomarginal på −11,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 26,2 % vid årets slut, ned från 33,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−43,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−20,6 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−62,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB