Aktivt företag
Prioritize & Maximize Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska köpa och sälja, äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi samt därmed förenlig verksamhet. Samt att bolaget skall bedriva konsultverksamhet och handel inom kosmetik och hudvårdsprodukter samt tillhandahålla logistiklösningar.
- Registrerat
- 15 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Regementsgatan 18
- Postnummer & ort
- 15166 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Northern Blossom ABReg 2026-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
54,2 mkr
▲ 562,6 %Årets resultat
17,0 mkr
▲ 1758,4 %Tillgångar
25,9 mkr
▲ 772,1 %Eget kapital
17,8 mkr
▲ 1798,0 %Soliditet
68,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5,6 mkr
▲ 936,1 %Totala skulder
8,1 mkr
▲ 391,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 54 208 396 | 8 181 112 |
| Övriga externa kostnader | 1 081 409 | 457 722 |
| Personalkostnader | 497 226 | 14 440 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 21 019 558 | 1 539 514 |
| Resultat e. fin. poster | 21 019 504 | 1 531 930 |
| Resultat före skatt | 21 399 504 | 1 151 930 |
| Årets resultat | 16 962 226 | 912 727 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 292 400 | - |
| Omsättningstillgångar | 25 628 445 | 2 972 206 |
| Kassa & bank | 5 573 159 | 537 914 |
| Summa tillgångar | 25 920 845 | 2 972 206 |
| Eget kapital | 17 797 953 | 937 727 |
| Långfristiga skulder | 0 | 766 901 |
| Kortfristiga skulder | 8 122 892 | 887 578 |
| Soliditet (%) | 68,7 % | 41,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 17,0 mkr, en nettomarginal på 31,3 %.
- Soliditeten var 68,7 % vid årets slut, upp från 41,7 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
31,3 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
95,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
54,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB