PRISA Test och Vin AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska bestå av konsulttjänster där test av it- system ingår. Aktiebolaget vill även erbjuda kursverksamhet på konsultbasis om dryck och mat i kombination, med utbildning om vin och alkoholfria dryckers ursprung och produktion, där professionella vinprovningar kan förekomma. Bolaget vill även producera kommunikationsmaterial i form av artiklar, filmklipp, podd och så vidare inom bolagets aktuella ämnesområden och bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26151 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- PRISA Test och Vin ABReg 2021-11-08
- Registrerat namn
- Stockholms kulturbyråReg 2026-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 527 977 | 1 559 269 | 1 400 375 | 5 999 |
| Övriga externa kostnader | 205 636 | 151 501 | - | - |
| Personalkostnader | 556 877 | 753 949 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 710 211 | 653 231 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 719 329 | 664 383 | 715 989 | −27 359 |
| Resultat före skatt | 544 329 | 504 383 | - | - |
| Årets resultat | 431 051 | 400 495 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 624 261 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 087 366 | 1 511 726 | - | - |
| Kassa & bank | 577 717 | 1 019 996 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 711 627 | 1 511 726 | - | - |
| Eget kapital | 703 372 | 472 321 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 503 255 | 709 405 | - | - |
| Soliditet (%) | 64,5 % | 48,6 % | 50,7 % | 22,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 2,0 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 431 tkr, en nettomarginal på 28,2 %.
- Soliditeten var 64,5 % vid årets slut, upp från 22,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB