Aktivt företag
pro c saxen AB
Översikt
Dam- och herrfrisering.
- Registrerat
- 31 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43657 HOVÅS
- Registrerat namn
- pro c saxen ABReg 2016-03-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
262 tkr
▼ 39,1 %Årets resultat
-17 tkr
▼ 374,9 %Tillgångar
39 tkr
▼ 12,6 %Eget kapital
-3 tkr
▼ 120,6 %Soliditet
-7,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
13 tkr
▲ 21,6 %Totala skulder
42 tkr
▲ 37,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 261 626 | 429 951 | 560 229 | 591 625 | 570 127 |
| Övriga externa kostnader | 167 573 | 177 988 | - | - | 207 814 |
| Personalkostnader | 46 466 | 179 797 | - | - | 387 327 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 773 | 6 722 | - | - | −5 149 |
| Resultat e. fin. poster | 989 | 6 256 | −21 479 | −64 650 | −5 540 |
| Resultat före skatt | 989 | 6 256 | - | - | −5 540 |
| Årets resultat | −17 195 | 6 256 | - | - | −5 540 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 39 144 | 44 808 | - | - | 142 724 |
| Kassa & bank | 13 264 | 10 908 | - | - | 55 149 |
| Summa tillgångar | 39 144 | 44 808 | - | - | 142 724 |
| Eget kapital | −2 936 | 14 260 | - | - | 39 133 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 42 080 | 30 548 | - | - | 103 591 |
| Soliditet (%) | -7,5 % | 31,8 % | 16,0 % | 42,0 % | 27,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 592 tkr (2022) till 262 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 17 tkr, en nettomarginal på −6,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−3 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,93).
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−39,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-11-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2021-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-09-30)
Registrerad: 2020-02-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB