Registrerat, ej verksamt
Pro Composite & Marine Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska bedriva tillverkning, underhåll och service av kompositprodukter såsom båtar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 22260 Annan plastvarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Evelund 102
- Postnummer & ort
- 73394 SALA
- Registrerat namn
- Pro Composite & Marine Sweden ABReg 2020-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,3 mkr
▲ 32,0 %Årets resultat
-261 tkr
▼ 27,3 %Tillgångar
968 tkr
▲ 97,2 %Eget kapital
-25 tkr
▼ 153,3 %Soliditet
-3,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▲ 109,4 %Totala skulder
993 tkr
▲ 123,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 301 560 | 985 790 | 640 146 | 370 106 |
| Övriga externa kostnader | 718 479 | 381 198 | 186 559 | 124 232 |
| Personalkostnader | 734 609 | 498 257 | 421 436 | 229 422 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −238 578 | −195 464 | 7 352 | −39 053 |
| Resultat e. fin. poster | −260 607 | −204 768 | 4 881 | −39 128 |
| Resultat före skatt | −260 607 | −204 768 | 4 881 | −39 128 |
| Årets resultat | −260 607 | −204 768 | 4 881 | −39 128 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 221 363 | 138 862 | 77 330 | 26 510 |
| Omsättningstillgångar | 746 917 | 352 165 | 200 833 | 60 353 |
| Kassa & bank | 2 394 | 1 143 | 4 466 | 733 |
| Summa tillgångar | 968 280 | 491 027 | 278 163 | 86 863 |
| Eget kapital | −24 922 | 46 785 | 30 753 | −14 128 |
| Långfristiga skulder | 203 470 | 152 358 | 87 036 | - |
| Kortfristiga skulder | 789 732 | 291 884 | 160 374 | 100 991 |
| Soliditet (%) | -3,0 % | 10,0 % | 11,0 % | -16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 640 tkr (2022) till 1,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 261 tkr, en nettomarginal på −20,0 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−25 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,95).
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, annan plastvarutillverkning (SNI 22260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−18,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−20,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+42,6 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
651 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sala
Andra registrerade bolag med säte i Sala.
- 4 arkitektur & form ABAB
- A Engineering ABAB
- A Red. Kons. i V-land ABAB
- A Sandsten Försäkringsrådgivare ABAB
- A.D Kakel o Golv ABAB
- A.J Söderström ABAB
- AB Andersson NorlingAB
- AB Bengt Larsson FörsäljningsuppdragAB