Aktivt företag
Probus Försäkringsförmedlare AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva försäkringsförmedling samt erbjuda konsulttjänster inom sakförsäkringar, anordna kurser samt i övrigt ägna sig åt tjänster förenliga med ovanstående verksamhet. Bolaget ska bedriva leasingverksamhet med bilar och båtar samt handel med värdepapper.
- Registrerat
- 2 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hantverksgatan 1
- Postnummer & ort
- 30242 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Probus Försäkringsförmedlare ABReg 2013-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,3 mkr
▲ 4,1 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 5,2 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 2,4 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 4,2 %Soliditet
91,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,0 mkr
▼ 3,9 %Totala skulder
197 tkr
▼ 13,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 254 046 | 2 165 641 | 1 799 222 | 1 767 370 |
| Övriga externa kostnader | 156 046 | 169 886 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 098 000 | 1 995 755 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 100 058 | 1 996 651 | 1 571 932 | 1 585 506 |
| Resultat före skatt | 2 100 058 | 1 996 651 | - | - |
| Årets resultat | 1 667 870 | 1 585 527 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 267 600 | 2 214 426 | - | - |
| Kassa & bank | 1 969 105 | 2 050 035 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 267 600 | 2 214 426 | - | - |
| Eget kapital | 2 070 593 | 1 987 723 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 197 007 | 226 703 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,3 % | 89,8 % | 91,7 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,8 mkr (2023) till 2,3 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 74,0 %.
- Soliditeten var 91,3 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
93,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
74,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+8,4 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
80,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 178MMS ABAB
- 21 Marketing ABAB