Aktivt företag
Processdata i Luleå Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva systemering och programmering av kundanpassade dataprogram samt förvaltning av värdepapper och fast och lös egendom.
- Registrerat
- 27 mars 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lärkvägen 6
- Postnummer & ort
- 82231 ALFTA
- Registrerat namn
- Processdata i Luleå AktiebolagReg 1995-09-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
242 tkr
▼ 54,7 %Årets resultat
47 tkr
▼ 89,7 %Tillgångar
968 tkr
▼ 37,6 %Eget kapital
392 tkr
▼ 53,6 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
203 tkr
▲ 16,0 %Totala skulder
421 tkr
▲ 8,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 242 459 | 535 759 | 964 461 | 1 162 000 | 1 132 000 |
| Övriga externa kostnader | 123 192 | 221 802 | 382 422 | - | - |
| Personalkostnader | 238 560 | 460 191 | 551 952 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −119 293 | −146 234 | 30 087 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −115 249 | 383 544 | 436 865 | 439 000 | 173 000 |
| Resultat före skatt | 47 751 | 458 444 | 476 765 | - | - |
| Årets resultat | 47 078 | 458 444 | 459 010 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 378 869 | 978 869 | 978 869 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 589 090 | 572 098 | 695 974 | - | - |
| Kassa & bank | 203 394 | 175 300 | 190 058 | - | - |
| Summa tillgångar | 967 959 | 1 550 967 | 1 674 843 | - | - |
| Eget kapital | 392 062 | 844 984 | 886 540 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 420 797 | 387 883 | 395 303 | - | - |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 71,0 % | 72,0 % | 78,0 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 242 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 19,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−49,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−54,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−32,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
12,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
242 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alfta
Andra registrerade bolag med säte i Alfta.
- A Woxberg Bygg ABAB
- A&O VVS och Entreprenad ABAB
- Å&P Travträning ABAB
- Abovefield Holding ABAB
- Adiro ABAB
- Adshape ABAB
- AHREI ABAB
- Aktiebolaget Norrby SågAB