Aktivt företag
Processtyrning Nord AB
Översikt
Bolagets verksamhet består av processtyrning inom betongbranschen, konsultverksamhet inom drift och markarbeten samt förartjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 725
- Postnummer & ort
- 93127 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Processtyrning Nord ABReg 2020-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
-7 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
-6 tkr
▼ 104,6 %Tillgångar
368 tkr
▼ 42,6 %Eget kapital
299 tkr
▼ 42,0 %Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
352 tkr
▼ 31,5 %Totala skulder
19 tkr
▲ 87,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | −7 | 1 191 199 | 1 517 750 | 1 302 000 | 1 156 000 |
| Övriga externa kostnader | 58 152 | 130 967 | 249 639 | - | - |
| Personalkostnader | 14 847 | 829 019 | 961 963 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −73 006 | 231 213 | 200 462 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −71 898 | 233 120 | 201 862 | 246 000 | 244 000 |
| Resultat före skatt | −6 260 | 172 482 | 146 862 | - | - |
| Årets resultat | −6 260 | 135 009 | 112 357 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 367 766 | 640 781 | 819 635 | - | - |
| Kassa & bank | 352 011 | 513 933 | 348 867 | - | - |
| Summa tillgångar | 367 766 | 640 781 | 819 635 | - | - |
| Eget kapital | 298 922 | 515 086 | 584 402 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 18 844 | 10 057 | 180 233 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2026.
- Årets resultat blev en förlust på 6 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
Avkastning på eget kapital
−2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB