Proelektro Engineering Sweden AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom projektledning, konstruktion och därmed förenlig verksamhet företrädesvis inom elbranschen. Vidare skall bedrivas montage, provning och driftsättning av elanläggningar. Bolaget kommer också köpa in och sälja material och varor, främst elartiklar/produkter, till företrädesvis företag, men också till privatpersoner, myndigheter och organisationer. Bolaget kommer att bedriva med ovanstående förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 566
- Postnummer & ort
- 14633 TULLINGE
- Registrerat namn
- Proelektro Engineering Sweden ABReg 2019-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 668 636 | 11 838 717 | 13 672 945 | 12 326 000 | 10 649 539 |
| Övriga externa kostnader | 2 006 630 | 1 951 103 | 1 658 029 | - | 1 527 958 |
| Personalkostnader | 6 376 914 | 5 663 163 | 5 591 839 | - | 4 304 455 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 375 040 | 1 551 048 | 1 562 144 | - | 1 465 625 |
| Resultat e. fin. poster | 3 421 071 | 1 548 597 | 1 568 544 | 1 293 000 | 1 452 816 |
| Resultat före skatt | 3 421 071 | 1 525 077 | 1 240 094 | - | 1 140 668 |
| Årets resultat | 2 706 578 | 1 202 045 | 983 258 | - | 894 802 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 112 649 | 116 043 | 199 394 | - | 239 382 |
| Omsättningstillgångar | 8 082 567 | 3 786 294 | 3 485 240 | - | 2 935 425 |
| Kassa & bank | 1 937 100 | 1 689 787 | 845 430 | - | 1 433 859 |
| Summa tillgångar | 8 195 216 | 3 902 337 | 3 684 634 | - | 3 174 807 |
| Eget kapital | 3 528 027 | 1 821 449 | 1 419 404 | - | 1 036 270 |
| Långfristiga skulder | 0 | 503 | 77 806 | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 067 189 | 1 480 385 | 1 587 424 | - | 1 838 537 |
| Soliditet (%) | 48,9 % | 58,9 % | 51,5 % | 56,1 % | 40,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 40,8 % jämfört med 2024, till 16,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr, en nettomarginal på 16,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 48,9 % vid årets slut, ned från 56,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tullinge
Andra registrerade bolag med säte i Tullinge.
- 1:61 Invest ABAB
- 2 consulting ABAB
- 2Ekar Consulting ABAB
- 2J Music ABAB
- 3 6 9 BYGGPROJEKT ABAB
- 3 WOO ABAB
- 3S Investment Group ABAB
- 3S konsult ABAB