I konkurs
Proferrum AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta dess tillgångar och därmed förenlig verksamhet samt verka som etableringsrådgivare.
- Registrerat
- 4 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 12163 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Proferrum ABReg 2015-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2025-07-17
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
16,6 mkr
▲ 1123,7 %Årets resultat
135 tkr
▲ 35,8 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 106,8 %Eget kapital
287 tkr
▲ 89,3 %Soliditet
8,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
364 tkr
▼ 27,3 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 114,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 614 066 | 1 357 667 | 5 000 | 425 000 | 212 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 099 865 | 5 263 | - | - | 211 828 |
| Personalkostnader | 9 175 711 | 287 031 | - | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 142 439 | 164 373 | - | - | 172 |
| Resultat e. fin. poster | 141 279 | 166 013 | 1 000 | 0 | 172 |
| Resultat före skatt | 182 372 | 124 920 | - | - | 172 |
| Årets resultat | 135 190 | 99 525 | - | - | 172 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 75 000 | 0 | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 428 036 | 1 694 203 | - | - | 918 352 |
| Kassa & bank | 363 602 | 500 293 | - | - | 41 697 |
| Summa tillgångar | 3 503 036 | 1 694 203 | - | - | 918 352 |
| Eget kapital | 286 508 | 151 318 | - | - | 204 626 |
| Långfristiga skulder | 264 576 | 859 058 | - | - | 701 728 |
| Kortfristiga skulder | 2 951 952 | 642 734 | - | - | 11 998 |
| Soliditet (%) | 8,2 % | 10,9 % | 14,2 % | 14,0 % | 22,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 135 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 8,2 % vid årets slut, ned från 14,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+197,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
47,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2020-03-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB