Aktivt företag
Profline AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva byggverksamhet, städ och logistik samt byggentreprenad. Verksamhet ska utgöra service som renovering, lokalvård.
- Registrerat
- 19 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43342 Glasmästeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skomakartrappan 3 lgh 1603
- C/o
- Taras Zatorskyi
- Postnummer & ort
- 13254 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Profline ABReg 2023-04-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▲ 46,9 %Årets resultat
189 tkr
▼ 72,7 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 19,6 %Eget kapital
909 tkr
▲ 26,3 %Soliditet
43,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 59,2 %Totala skulder
1,5 mkr
▲ 13,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 098 394 | 5 513 699 | 1 000 |
| Övriga externa kostnader | 293 211 | 298 777 | - |
| Personalkostnader | 8 102 869 | 3 681 070 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 338 486 | 1 164 601 | 1 000 |
| Resultat e. fin. poster | 338 465 | 1 165 429 | 897 |
| Resultat före skatt | 246 465 | 874 177 | 897 |
| Årets resultat | 189 480 | 694 185 | 691 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 772 283 | 2 318 111 | 26 000 |
| Kassa & bank | 1 503 774 | 944 379 | - |
| Summa tillgångar | 2 772 283 | 2 318 111 | 26 000 |
| Eget kapital | 909 356 | 719 876 | 25 691 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 479 675 | 1 306 983 | 309 |
| Soliditet (%) | 43,8 % | 41,0 % | 98,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 46,9 % jämfört med 2024, till 8,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 189 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 43,8 % vid årets slut, ned från 98,8 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, glasmästeriarbeten (SNI 43342). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
578 tkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Enebytorg Grill ABAB
- 08 Markentreprenad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 1Cloud Consulting Sweden ABAB
- 20 Penslar ABAB