Aktivt företag
Project Emil AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning av medicinteknisk apparatur samt konsultverksamhet inom ovan nämnda område, äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18653 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Project Emil ABReg 2015-08-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 577,7 %Årets resultat
637 tkr
▲ 1291,4 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 7,5 %Eget kapital
3,8 mkr
▲ 20,4 %Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
868 tkr
▼ 59,2 %Totala skulder
712 tkr
▼ 26,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 446 327 | 213 406 | 204 000 | 2 002 000 |
| Övriga externa kostnader | 625 670 | 545 813 | - | - |
| Personalkostnader | 361 694 | 382 815 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 479 091 | −776 498 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 763 173 | −437 455 | −1 542 000 | −23 000 |
| Resultat före skatt | 763 173 | −53 455 | - | - |
| Årets resultat | 636 883 | −53 455 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 496 522 | 1 510 612 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 043 136 | 3 644 505 | - | - |
| Kassa & bank | 868 173 | 2 128 392 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 539 658 | 5 155 117 | - | - |
| Eget kapital | 3 759 279 | 3 122 396 | - | - |
| Långfristiga skulder | 370 000 | 530 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 342 379 | 434 721 | - | - |
| Soliditet (%) | 83,0 % | 77,0 % | 73,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 204 tkr (2023) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 637 tkr, en nettomarginal på 44,0 %.
- Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
44,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+577,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
723 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB