Aktivt företag
Projektgruppen i Sörmland AB
Översikt
Företaget avser att utföra tjänster inom bygg-, anläggning samt grönyteskötsel samt skog.
- Registrerat
- 26 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lärkträdsvägen 9
- C/o
- Projektgruppen i Sörmland AB
- Postnummer & ort
- 64541 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Projektgruppen i Sörmland ABReg 2020-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
18,7 mkr
▲ 11,6 %Årets resultat
10 tkr
▼ 46,1 %Tillgångar
3,9 mkr
▲ 21,3 %Eget kapital
454 tkr
▲ 2,3 %Soliditet
11,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
318 tkr
▼ 74,1 %Totala skulder
3,5 mkr
▲ 32,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 674 954 | 16 727 426 | 16 960 255 | 13 167 015 | 4 744 628 |
| Övriga externa kostnader | 2 771 091 | 2 414 254 | - | - | 674 624 |
| Personalkostnader | 8 062 401 | 7 706 338 | - | - | 1 291 883 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −91 475 | 69 310 | - | - | 497 882 |
| Resultat e. fin. poster | −146 818 | 29 865 | 193 529 | 42 561 | 491 609 |
| Resultat före skatt | 23 182 | 29 865 | - | - | 371 609 |
| Årets resultat | 10 178 | 18 890 | - | - | 291 700 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 773 650 | 202 592 | - | - | 221 730 |
| Omsättningstillgångar | 3 157 969 | 3 037 361 | - | - | 1 238 963 |
| Kassa & bank | 318 102 | 1 228 892 | - | - | 617 196 |
| Summa tillgångar | 3 931 619 | 3 239 953 | - | - | 1 460 693 |
| Eget kapital | 453 959 | 443 781 | - | - | 316 700 |
| Långfristiga skulder | 577 494 | 235 000 | - | - | 152 503 |
| Kortfristiga skulder | 2 900 166 | 2 391 172 | - | - | 871 490 |
| Soliditet (%) | 11,5 % | 17,9 % | 15,5 % | 13,6 % | 28,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 11,6 % jämfört med 2024, till 18,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 10 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 11,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-01-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB