Aktivt företag
Prorec AB
Översikt
Verksamheten ska till största del utföra fotografering, grafisk formgivning och webbutveckling.
- Registrerat
- 25 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Villagatan 10
- Postnummer & ort
- 28134 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Prorec ABReg 2020-11-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
925 tkr
▼ 0,3 %Årets resultat
35 tkr
▼ 57,1 %Tillgångar
404 tkr
▼ 18,0 %Eget kapital
280 tkr
▼ 18,9 %Soliditet
69,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
190 tkr
▼ 30,9 %Totala skulder
124 tkr
▼ 15,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 924 940 | 927 627 | 854 662 | 733 584 | 437 480 |
| Övriga externa kostnader | 408 102 | 363 700 | 267 603 | - | - |
| Personalkostnader | 408 525 | 409 225 | 411 153 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 35 343 | 96 546 | 136 028 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 43 564 | 101 871 | 136 924 | 107 497 | 185 731 |
| Resultat före skatt | 43 564 | 101 871 | 136 924 | - | - |
| Årets resultat | 34 669 | 80 750 | 108 630 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 32 497 | 44 665 | 56 833 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 371 413 | 447 620 | 393 581 | - | - |
| Kassa & bank | 190 381 | 275 575 | 283 530 | - | - |
| Summa tillgångar | 403 910 | 492 285 | 450 414 | - | - |
| Eget kapital | 280 391 | 345 722 | 264 972 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 123 519 | 146 563 | 185 442 | - | - |
| Soliditet (%) | 69,4 % | 70,2 % | 58,8 % | 42,7 % | 54,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 925 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 35 tkr, en nettomarginal på 3,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,4 % vid årets slut, upp från 42,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+20,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-11-30)
Registrerad: 2021-12-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB